Prezes honorowy FCP

Stefan Bratkowski (ur. 22 listopada 1934 we Wrocławiu) – dziennikarz, publicysta, pisarz. Jest jednym z “ojców założycieli” Fundacji FCP, wieloletnim przewodniczącym jej Rady (do 2007 r) oraz prezesem Zarządu (do marca 2015 r).

Z wykształcenia prawnik (absolwent UJ z 1955), był członkiem zespołu redakcyjnego tygodnika „Po prostu”. W latach 1980-1982 i 1989-1990 – prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a następnie jego prezes honorowy. Założyciel i w latach 1970-1973 oraz 1980-1981 kierownik redakcji „Życia i Nowoczesności” (cotygodniowego dodatku do dziennika „Życie Warszawy„).

W 1979 zainicjował powstanie Konwersatorium „Doświadczenie i Przyszłość”, które odegrało istotną rolę w formowaniu opinii publicznej okresu tuż przed powstaniem „Solidarności” i w podbudowie teoretyczno-politycznej przemian ustrojowych w Polsce.

W latach 1984-1989 twórca podziemnej „Gazety Dźwiękowej”; współpracownik odnowionego „Po prostu”, „Gazety Bankowej” oraz współtwórca„Gazety Wyborczej”. Zajmuje się problematyką naukową, ekonomiczną, historyczną, a także kwestiami nowoczesnego zarządzania.

Jest też współzałożycielem i społecznym redaktorem naczelnym niezależnego portalu publicystycznego Studio Opinii

Autor prawie 20 książek, w tym m.in. takich jak: Księga wróżb prawdziwych (1969), Gra o jutro (1970, współautor z Andrzejem Bratkowskim), Skąd przychodzimy (1975), Oddalający się kontynent (1978), Nie tak stromo pod tę górę (1980), Wiosna Europy (1997), a także Najkrótsza historia Polski (1998), Pan Nowogród Wielki (1999) oraz Atlantyda tak niedaleko, a także Podróż do nowej przeszłości (2000), Pod wspólnym niebem: krótka historia Żydów w Polsce i stosunków polsko-żydowskich (2001) i Nieco inna historia cywilizacji: dzieje banków, bankierów i obrotu pieniężnego (2003). Jest też autorem scenariusza serialu telewizyjnego “Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”.

Odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, laureat Nagrody im. Adolfa Bocheńskiego (1980), Nagrody Kisiela (1990), PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego (1998) oraz
i Superwiktora (2015).

Zarząd

Prezes

Sławomir Popowski – Rocznik 48. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW. Z zawodu – dziennikarz. Publicysta i wieloletni komentator „Rzeczpospolitej”, z której odszedł w 2006 r wraz z grupą dziennikarzy i publicystów.
Specjalizuje się w tematyce rosyjskiej. Przez ponad 13 lat pracował, jako korespondent prasy polskiej w Moskwie. Najpierw – Polskiej Agencji Prasowej, (1985 – 1990), a następnie, dwukrotnie, „Rzeczpospolitej” (1991- 1994 oraz 2000 – 2003). Podczas pobytu w Moskwie był też korespondentem “Polityki” oraz Sekcji Polskiej Radia BBC.
Z Fundacją FCP związany jest od końca lat 90. Najpierw wchodząc w skład Rady Fundacji, a od 2007 r – zostając członkiem jej Zarządu. W marcu 2015 r został wybrany na jego Prezesa.
Jest również współzałożycielem i redaktorem internetowej gazety opiniotwórczej – Studio Opinii.pl; członkiem zespołu redakcyjnego dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”, a także współzałożycielem Towarzystwa Dziennikarskiego.

Vice Prezes

Hanna Malinowska- członek zarządu

Ekonomistka, specjalistka organizacji przedsiębiorstw, doradca podatkowy, biegły rewident I stopnia. Poza doświadczeniem w prowadzeniu przedsiębiorstw prawa handlowego. Posiada wieloletnie doświadczenie w funkcjonowaniu organizacji pozarządowych. Współpracowała między innymi ze Stowarzyszeniem Euroatlantyckim , Stowarzyszeniem Korporacji Przedsiębiorców Budowlanych „ Uni-Bud”, a tak że z Fundacją Instytut Lecha Wałęsy.

Vice Prezes

Jan Cipiur – z wykształcenia ekonomista po poznańskiej Akademii Ekonomicznej (dziś Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), a także „dyplomowany” dziennikarz po Uniwersytecie Warszawskim. Niedługo mu już do emerytury. Kiedyś reporter i zbieracz newsów w PAP, potem redaktor, teraz publicysta, jeszcze niedawno – menedżer.
Lubi wiedzieć jak, dlaczego, skąd i po co, więc w publicystyce ekonomicznej uprawianej obecnie w Obserwatorze Finansowym NBP zajmuje się przede wszystkim zgłębianiem oraz tłumaczeniem mechanizmów gospodarczych i biznesowych w każdej skali, od lokalnej do globalnej.
Pomaga mu w tym doświadczenie w gromadzeniu kapitałów, a następnie zakładaniu i prowadzeniu firm, a także wiedza zgromadzona w trakcie kilkuletniej pracy na stanowisku sekretarza zarządu największej polskiej korporacji przemysłowej.
Stonowany optymista.