Wolność mediów w państwach Grupy Wyszehradzkiej

13 grudnia odbyła się konferencja pt. „Zagrożenia dla wolności mediów w Grupie Wyszehradzkiej”. Jej organizatorami byli: Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI), Towarzystwo Dziennikarskie oraz nasza Fundacja FCP . 

W debacie udział wzięli czołowi redaktorzy i eksperci z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jako paneliści wystąpili: Beata Balogová – redaktor naczelna „SME”, trzeciego największego dziennika na Słowacji; Robert Cásenský –redaktor naczelny czeskiego miesięcznika „Reportér”, publikującego reportaże społeczne i śledcze; Miklós Haraszti – węgierski dysydent i działacz opozycji demokratycznej, były Przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ds. wolności mediów, a także Piotr Stasiński – zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Dyskusję prowadził Krzysztof Bobiński – były korespondent „Financial Times” i współpracownik „Washington Post” oraz BBC, jeden z członków negocjacji akcesyjnych Polski do Unii Europejskiej.

Podczas debaty mówiono o sytuacji niezależnych mediów w Republice Czeskiej, Słowacji, na Węgrzech oraz w Polsce, a wszystko to w kontekście innych zagrożeń dla demokracji liberalnych w regionie. Mowa też była o tym, w jaki sposób niezależne media regionu mogą się wzajemnie wspierać, by wspólnie stawić czoła podobnym zagrożeniom i zagwarantować w swoich krajach wolność prasy – jedną z podstawowych wartości demokracji liberalnych.

Dyskusja prowadzona była w języku angielskim. Niżej zamieszczamy zapis dźwiękowy tłumaczenia symultanicznego na język polski.

Galeria

(Foto: Elżbieta Sawicka i Sławomir Popowski)

 

 

 

 

 

 

Recent Posts

Leave a Comment