Prof. Adam Daniel Rotfeld – wykład: „Racja stanu, a polityka zagraniczna”

Wykładem prof. Adama Daniela Rotfelda „Racja stanu, a polityka zagraniczna”, działające w ramach Fundacji, Centrum Edukacji Społecznej „Doświadczenie i Przyszłość (DiP)” – 12 października br. zainaugurowało trzeci rok swojej działalności.

Debatę prowadziła Agnieszka Magdziak-Miszewska.

Temat uznaliśmy za niezwykle „gorący” w czasach, gdy historia wyraźnie przyspiesza; świat, który znaliśmy dotąd, trzeszczy w posadach, wprost mówi się o Europie dwóch prędkości, (co w zasadzie nieomal oficjalnie akceptujemy) i czymś coraz bardziej realnym staje się zmiana porządku europejskiego. Pytanie więc, jaka – patrząc z tej perspektywy – powinna być polska polityka zagraniczna i jak w tych zmieniających się warunkach zdefiniować polską rację stanu? A wszystko to w sytuacji, gdy – na co wielu wskazuje – polska polityka zagraniczna niemal w całości zostaje podporządkowana polityce wewnętrznej i wewnętrznym sporom ideowym. Ze wszystkimi tego konsekwencjami i być może właśnie teraz decyduje się nasza przyszłość na długie lata… 

W tym przypadku nie chodziło nam jednak o doraźny polityczny komentarz, lecz o spojrzenie bardziej systemowe i koncepcyjne. Zwłaszcza, że wykładem prof. Adama Rotfelda chcemy rozpocząć cały cykl spotkań poświęconych polityce zgranicznej. 

Niżej zamieszczamy filmowy zapis wykładu i dyskusji, która się po nim odbyła:

Galeria

(Foto: Tadeusz Późniak)

 

Recent Posts

Leave a Comment