Polska – Izrael. Jak głęboki jest kryzys?

Polska – Izrael: jak głęboki jest kryzys? – Taki był temat naszej kolejnej debaty, zorganizowanej 27 luteg0 2018, wspólnie z Fundacją Polska w Europie.

W debacie wzięli udział: Agnieszka Magdziak-Miszewska, była ambasador Polski w Izraelu, członek Fundacji Auschwitz- Birkenau oraz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, prof. Andrzej Żbikowski, kierownik naukowy Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz stały współpracownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, a także Łukasz Małecki-Tepicht, doktorant UW, Prezes Fundacji Partnerstwo dla Edukacji.
Dyskusję prowadził  Jeremi Sadowski.

Bezpośrednim powodem zorganizowania tej debaty było narastające napięcie i konflikt polityczny, wywołany sporem wokół przyjętej ustawy o nowelizacji „O Instytucie Pamięci Narodowej”, wprowadzającej odpowiedzialność karną nie tylko za używanie określeń w rodzaju „polskie obozy śmierci”, ale – znacznie szerzej – za przypisywanie narodowi polskiemu współudziału w zbrodniach popełnionych na ludności żydowskiej w czasach II wojny światowej. 

Temperatura polityczna tego sporu, zarówno wewnątrz kraju, jak też w relacjach z Izraelem (przede wszystkim), ale także z diasporą żydowską w USA i z samymi Stanami Zjednoczonymi spowodowała zapewne, że po raz pierwszy podczas naszej debaty pracowały obok siebie ekipy telewizyjne TVP i TVN 24.

Obszerną relację z konferencji zamieścił również „Dziennik Gazeta Prawna”: http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1107578,polscy-eksperci-o-dialogu-z-izraelem.html

Niżej zamieszczamy filmowy zapis debaty:

Galeria

(Foto: Sławomir Popowski)

 

Recent Posts

Leave a Comment